15. juuni 2024

Haapsalu Rong 28

Tänavu möödub Haapsalu raudtee rongiliikluse katkemisest 28 aastat. Me ei ole kaotanud lootust, et ükskord sõidab rong taaskord Haapsallu ning tegutsedes selle nimel oleme ka tänavu planeerimas traditsioonilist rongi ootamise sündmust Haapsalu raudteejaamas. 

Seekord toimub rongi ootamine reedel, 22. septembril Haapsalu raudteejaamas. Algusega kell 18:00 esineb rongi ootajatele muusik Antti Kammiste. Sündmus on kõigile tasuta. 

Riisipere-Haapsalu-Rohuküla raudtee taastamise I etapp on 8. detsembril 2019. aastal taasavatud Riisipere-Turba raudteelõik. Sealt edasi on II etapiks Turba-Risti raudteelõik, mille ehitustööd pidid algama eelmise aasta suvel. Kahjuks otsustas Eesti Vabariigi Valitsus mõned päevad enne ehitustööde algust ehitusrahad ära võtta. 

Juulikuu lõpus tehtud LIIPRID.ee intervjuus Urmas Suklesega tõdes linnapea, et Haapsalu raudtee tulevik on poliitilise otsuse tulevik. “Loota, et tänane koalitsioon mingit kannapööret teeb arvestades, et see otsus on tehtud vihaga, mis jättis Ristini raudtee tegemise ära ja loota, et nad annaksid raudteele raha oleks suur ime. Aga ma loodan seda. Imedesse tuleb uskuda” märkis Sukles. 

Täna koguneti üheskoos Haapsalu raudteejaama rongi ootama, sest just täna möödus 28 aastat viimasest Haapsalu rongist. Kohale tuli hinnanguliselt üle saja inimese. Üllatusvisiidi tegid Neeme Suur koos regionaalminister Madis Kallase ja Riigikogu Haapsalu raudtee toetusrühma esinaine Reili Rand. Rongi ootamist soojendas Antti Kammiste.

Regionaalminister Madis Kallas sõnas rongi ootajatele peetud kõnes, et “Eesti ühistranspordi ehk liikuvusreform saab põhineda ainult ja ainult raudteetransporti aluseks võttes”. Lisaks andis regionaalminister lootust Haapsalu raudtee kiiremale arendusele. “Kui aasta-kaks tagasi tundus, et me hakkame kuhugi juba jõudma, siis vahepeal tundus raudtee tulek liikuvat jälle väga kaugesse tulevikku, siis nüüd näen mina küll reaalset võimalust, et Haapsalu ja Rohuküla saab endale raudtee lähemas tulevikus kui me seda oskame uskuda”. 

Regionaalminister Madis Kallas: “Haapsalu ja Rohuküla saab endale raudtee lähemas tulevikus kui me seda oskame uskuda”

Sündmust toetasid: Haapsalu linnavalitsus, raudtee- ja sidemuuseum, Haapsalu trükikoda, rongi ootajate sõpruskond.